ECHO Serca
Badanie echo serca u dzieci – diagnoza serca małych pacjentów
Echo serca jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi diagnostycznych w kardiologii dziecięcej. Pozwala ono na ocenę struktury i funkcji serca u najmłodszych pacjentów.
Czym jest badanie echo serca?
Echo serca, znane również jako echokardiografia, lub USG serca jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem , który wykorzystuje fale dźwiękowe do wizualizacji struktury i funkcji serca. Podczas badania wykonuje się specjalne obrazowanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę pracy komór, zastawek i naczyń krwionośnych serca.
Jakie są wskazania do echo serca ?
Badanie echo serca może być przeprowadzone w przypadku różnych objawów i schorzeń sercowych u dzieci. Wskazania do tego badania mogą obejmować:
Wrodzone wady serca: Badanie echo serca jest niezwykle przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu wrodzonych wad serca u dzieci, takich jak ubytki przegrody międzykomorowej, zwężenia zastawek serca czy przerost mięśnia sercowego.
Zaburzenia rytmu serca: Jeśli dziecko ma problemy z regularnym rytmem serca, takie jak tachykardia (przyspieszony rytm serca) czy bradykardia (spowolniony rytm serca), badanie echo serca może pomóc w identyfikacji przyczyn tych zaburzeń.
Choroby serca: Badanie echo serca jest również przydatne w diagnozowaniu chorób serca, takich jak wady zastawek, kardiomiopatie czy zapalenie mięśnia sercowego.
Monitorowanie leczenia: U dzieci z wcześniej zdiagnozowanymi chorobami serca badanie echo serca może być wykorzystywane do monitorowania efektów leczenia i oceny postępów terapeutycznych.
Szmery nad sercem
Omdlenia
Częste zapalenia płuc i oskrzeli
Niedobór masy ciała
Wykluczenie potencjalnych przeciwwskazań do stosowania długotrwałej farmakoterapii np. ADHD ,Zespól Aspergera
Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?
W zasadzie, nie znam takich przeciwwskazań. Oczywiście, jeśli dziecko jest ciężko chore, ma wysoką gorączkę lub kaszle, można przesunąć wykonanie badania. Natomiast zwykły katar, lekkie kaszlanie czy inne niewielkie dolegliwości nie przeszkadzają w przeprowadzeniu badania ani nie mają wpływu na jego wynik. Proszę pamiętać, że jestem również pediatrą i doradzam również w zakresie leczenia pediatrycznego. Często zdarza się, że dziecko przychodzi do gabinetu na badanie echo serca z kaszlem, a podczas badania okazuje się, że serce jest zdrowe, ale dziecko ma zapalenie płuc. W takim przypadku wdrażam odpowiednie leczenie.
Czy trzeba się bać tego badania? Czy jest ono bolesne? Na to pytanie będziecie Państwo musieli odpowiedzieć swoim dzieciom przed wizytą 🙂
Proszę im przekazać, że absolutnie nie! Badanie echo serca w moim gabinecie kardiologiczno-pediatrycznym w Olsztynie jest wykonywane u dzieci, które mogą leżeć na kozetce lub siedzieć na kolanach mamy lub taty. Dzieci mogą w tym czasie oglądać bajkę lub bawić się zabawkami. Nic nie będzie bolało! Nie będę zaglądał do gardła ani robił zastrzyków.
A teraz trochę prywaty
Badanie echokardiograficzne wykonuję już od kilkunastu lat. Tę umiejętność szczególnie wykorzystywałem, opiekując się noworodkami i wcześniakami na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Przez ten czas przeprowadziłem wiele tysięcy takich badań. To właśnie badania echo serca były początkiem mojej przygody z ultrasonografią. Nauczyłem się również wykonywać badania USG główki, brzucha i płuc. Uważam, że w niedalekiej przyszłości tego typu badania powinny być rutynowo przeprowadzane podczas wizyt w gabinetach pediatrycznych i u lekarzy rodzinnego. Dlatego nazwałem mój gabinet pediatryczno-kardiologiczny w Olsztynie „ECHO”.