ECHO Serca

Badanie echo serca u dzieci – diagnoza serca małych pacjentów

Echo serca jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi diagnostycznych w kardiologii dziecięcej. Pozwala ono na ocenę struktury i funkcji serca u najmłodszych pacjentów.

Czym jest badanie echo serca?

Echo serca, znane również jako echokardiografia, lub USG serca jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem , który wykorzystuje fale dźwiękowe do wizualizacji struktury i funkcji serca. Podczas badania wykonuje się specjalne obrazowanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę pracy komór, zastawek i naczyń krwionośnych serca.

Jakie są wskazania do echo serca ?

Badanie echo serca może być przeprowadzone w przypadku różnych objawów i schorzeń sercowych u dzieci. Wskazania do tego badania mogą obejmować:

  1. Wrodzone wady serca: Badanie echo serca jest niezwykle przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu wrodzonych wad serca u dzieci, takich jak ubytki przegrody międzykomorowej, zwężenia zastawek serca czy przerost mięśnia sercowego.

  2. Zaburzenia rytmu serca: Jeśli dziecko ma problemy z regularnym rytmem serca, takie jak tachykardia (przyspieszony rytm serca) czy bradykardia (spowolniony rytm serca), badanie echo serca może pomóc w identyfikacji przyczyn tych zaburzeń.

  3. Choroby serca: Badanie echo serca jest również przydatne w diagnozowaniu chorób serca, takich jak wady zastawek, kardiomiopatie czy zapalenie mięśnia sercowego.

  4. Monitorowanie leczenia: U dzieci z wcześniej zdiagnozowanymi chorobami serca badanie echo serca może być wykorzystywane do monitorowania efektów leczenia i oceny postępów terapeutycznych.

  5. Szmery nad sercem

  6. Omdlenia

  7. Częste zapalenia płuc i oskrzeli

  8. Niedobór masy ciała

  9. Wykluczenie potencjalnych przeciwwskazań do stosowania długotrwałej farmakoterapii np. ADHD ,Zespól Aspergera

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?

W zasadzie, nie znam takich przeciwwskazań. Oczywiście, jeśli dziecko jest ciężko chore, ma wysoką gorączkę lub kaszle, można przesunąć wykonanie badania. Natomiast zwykły katar, lekkie kaszlanie czy inne niewielkie dolegliwości nie przeszkadzają w przeprowadzeniu badania ani nie mają wpływu na jego wynik. Proszę pamiętać, że jestem również pediatrą i doradzam również w zakresie leczenia pediatrycznego. Często zdarza się, że dziecko przychodzi do gabinetu na badanie echo serca z kaszlem, a podczas badania okazuje się, że serce jest zdrowe, ale dziecko ma zapalenie płuc. W takim przypadku wdrażam odpowiednie leczenie.

Czy trzeba się bać tego badania? Czy jest ono bolesne? Na to pytanie będziecie Państwo musieli odpowiedzieć swoim dzieciom przed wizytą 🙂

Proszę im przekazać, że absolutnie nie! Badanie echo serca w moim gabinecie kardiologiczno-pediatrycznym w Olsztynie jest wykonywane u dzieci, które mogą leżeć na kozetce lub siedzieć na kolanach mamy lub taty. Dzieci mogą w tym czasie oglądać bajkę lub bawić się zabawkami. Nic nie będzie bolało! Nie będę zaglądał do gardła ani robił zastrzyków.

A teraz trochę prywaty

Badanie echokardiograficzne wykonuję już od kilkunastu lat. Tę umiejętność szczególnie wykorzystywałem, opiekując się noworodkami i wcześniakami na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Przez ten czas przeprowadziłem wiele tysięcy takich badań. To właśnie badania echo serca były początkiem mojej przygody z ultrasonografią. Nauczyłem się również wykonywać badania USG główki, brzucha i płuc. Uważam, że w niedalekiej przyszłości tego typu badania powinny być rutynowo przeprowadzane podczas wizyt w gabinetach pediatrycznych i u lekarzy rodzinnego. Dlatego nazwałem mój gabinet pediatryczno-kardiologiczny w Olsztynie „ECHO”.

Gabinet:

ul.Zientary – Malewskiej 21
10-305 Olsztyn

Poniedziałek: 15:15 - 19:00
Wtorek: 15:15 - 19:00