Kraniostenoza

USG szwów strzałkowych

Niektóre niemowlęta po porodzie mają zniekształconą głowę .Jest ona spłaszczona np. w części potylicznej ,w części skroniowej lub nadmiecie wypukła w części czołowej .Uzasadnia się to najczęściej nieprawidłowym ułożeniem w macicy , w wyniku czego dochodzi do ucisku mechanicznego na głowę dziecka .Czasami spłaszczenie głowy narasta w ciągu kilku tygodni życia niemowlaka ,co często tłumaczone jest zbyt krótkim układaniem dziecka na brzuchu .Zaleca się wtedy obserwację a czasami rehabilitację .

Niestety gdy kształt główki dziecka nie ulega zmianie ,po kilku kilkunastu tygodniach zaleca się konsultację chirurgiczna z podejrzeniem kraniostenozy w Olsztynie w Szpitalu Dziecięcym .

Co to jet kraniostenoza ?

Kraniostenoza to wada rozwojowa czaszki. Charakteryzuje się przedwczesnym zrośnięciem jednego lub kilku szwów czaszkowych które prowadzą do deformacji czaszki o rożnym nasileniu . Jest to choroba, dotykająca przede wszystkim noworodki i niemowlęta . Wczesne wykrycie kraniostenozy jest kluczowe dla zapewnienia właściwego leczenia i uniknięcia poważnych powikłań.

Kraniosynostozy są klasyfikowane według zajętych szwów : strzałkowa (stanowi ok. 60% przypadków izolowanych kraniosynostoz), wieńcowa (ok. 25%), czołowa (ok. 15%) i węgłowa (ok. 2%).18 Każdy z rodzajów kraniosynostozy może osiągać różny stopień nasilenia.

Jak można zdiagnozować kraniostenozę ?

W diagnostyce kraniostenozy u niemowląt stosuje się różne metody, w tym USG szwów czaszkowych, tomografię komputerową (CT) i rezonans magnetyczny (MRI).

USG szwów czaszkowych jest metodą powszechnie wykorzystywaną w diagnostyce kraniostenozy ze względu na swoją dostępność, bezpieczeństwo i stosunkowo niski koszt. Czułość i swoistość tej metody są zależne od różnych czynników, takich jak umiejętności operatora i stopień zaawansowania choroby.Wg pismiennictawa czyłość wynosi od 75% do 100%, a swoistość od 75% do 94%

USG szwów czaszkowych choć jest mniej dokładne niż MRI i CT ,ma kilka zalet takich jak :bardzo krotki czas wykonywania badania ( ok 10 min ),brak narażenia na promieniowanie jonizujące, brak konieczności zastosowania środka kontrastowego oraz brak potrzeby ogólnego znieczulenia u niemowląt.,co najczęściej związane jest z potrzebą hospitalizacji dziecka ,

Spełnia więc warunki badania przesiewowego ktore szybko i celnie może wstępnie potwierdzić lub wykluczyć chorobę jaką jest kraniostenoza .Wczesna diagnoza i właściwe leczenie kraniostenozy u niemowląt są kluczowe dla uniknięcia poważnych powikłań, takich jak upośledzenie umysłowe, zaburzenia wzroku i słuchu oraz zaburzenia rozwoju psychoruchowego.

A teraz z życia

Kiedyś zgłosiła się do mnie para z niemowlakiem .Już na pierwszy rzut oka kształt główki dziecka oceniłem jako nieprawidłowy .Byłem przekonany ze rodzice chcieli wykonać USG szwów czaszkowych w moim gabinecie w Olsztynie .Okazało się ze przyszli z powodu kaszlu .Kształt głowy dziecka ich nie niepokoił .W prawdzie widzieli ze główka jest jakaś inna ,ale myśleli ze to przez ułożenie w brzuchu .Zaproponowałem im ze oprócz USG płuc ( czego oczekiwali ) wykonam jeszcze USG szwów czaszkowych .Moje wstępna diagnoza potwierdziła się .Kraniostenoza strzałkowa .Rodzicom szybko udało się dostać do Kliniki Chirurgii Głowy I Szyi dzieci i Młodzieży w Olsztynie

Dziecko jest już po operacji. Kształt głowy jest prawidłowy i maluch rozwija się dobrze.

Gabinet:

ul.Zientary – Malewskiej 21
10-305 Olsztyn

Poniedziałek: 15:15 - 19:00
Wtorek: 15:15 - 19:00