Pediatra Olsztyn

Pracuję już od kilkunastu lat jako pediatra w Olsztynie , (ups dziesiąt bo 22 ,,,,jak ten czas leci )a moje doświadczenie pozwala mi na pewne spostrzeżenia na temat zachowania dzieci w moim gabinecie pediatryczno-kardiologicznym w Olsztynie .

Noworodki, czyli dzieciaki do miesiąca życia, są najfajniejsze do badania. One w ogóle nic nie chcą Są jak małe pluszowe lalki, gdziekolwiek je położysz, tak tam będą leżały. Czasem uleją , czasem walną kupę , chociaż pięć minut wcześniej rodzice je przebierali w poczekalni….życie,,, Patrzą na Ciebie maślanymi oczami (jeśli uda im się uchwycić zbieżność wzroku). Czasem zdarza się, że wystrzelą rękami do góry (po mądremu to odruch Moro).Nie ukrywam że najbardziej lubię pracować właśnie z noworodkami .Trzynaście lat pracowałem jako pediatra w Olsztynie na oddziale noworodkowym głównie w oddziale intensywnej terapii z wcześniakami

Zupełnie inaczej jest z małymi niemowlętami. One zawsze są uśmiechnięte. Nawet gdy mają zapalenie oskrzeli z niewielką dusznością… Dajesz im coś do dłoni i od razu trzeba pilnować, żeby nie zaczęły tego jeść. Podczas badania echo serca trzeba uważać, żeby nie zaczęły lizać kabla od sondy echokardiograficznej

Najgłośniejszą grupą są dzieci od 8 miesiąca życia do 2,5 roku. To prawdziwe wyzwanie. Z odległości 1,5 metra uśmiechają się, ale jak podejdzie do nich pediatra Olsztyn z łapami, od razu nerwowo spoglądają. Bez zabawki nie podchodź…. Jeśli rodzice są zdenerwowani, a dziecko jest chore, a pediatra zrobi zbyt energiczne ruchy, to kocioł murowany. Osłuchanie to jeszcze pół biedy, ale zrobienie takiemu echo serca wymaga wyjątkowo dużej cierpliwości.

Na szczęście, w przypadku kaszlącego i płaczącego dziecka, gdy dokładne osłuchanie nie jest możliwe, korzystam z USG płuc, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie zmian w płucach, nawet jeśli dziecko nie współpracuje.”

Przedszkolaki to najczęściej gaduły. Nie mają nic do ukrycia. Wszystko powiedzą: co było na obiad w przedszkolu, jak się nazywa narzeczony/narzeczona, że mają kotka, pieska i patyczaka, że po wizycie u pediatry obiecano im wizytę w McDonald’s… A na wyjściu upominają się o naklejkę.

Co do nastolatków, to zależy. Mam dwójkę takich w domu, więc sami wiecie… Wszyscy już dorośli, ale naklejki jak najbardziej

Podsumowując, każda grupa wiekowa zachowuje się inaczej w gabinecie pediatrycznym. Dzieci w wieku 0-1 miesiąca są bardzo łatwe w „obsłudze” niemowlęta są bardzo pogodne , a dzieci od 8 miesiąca do 2,5 roku potrzebują delikatnego podejścia. Przedszkolaki są gadatliwe, a nastolatki zwykle rozmawiają mniej . Każde dziecko jest inne, ale jako lekarz staram się dostosować do ich indywidualnych potrzeb.

A to mój najmniejszy pacjent – waga 400 gram

Gabinet:

ul.Zientary – Malewskiej 21
10-305 Olsztyn

Poniedziałek: 15:15 - 19:00
Wtorek: 15:15 - 19:00